Kalendarz SECURITY

Lipiec 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Partnerzy portalu

slide2 slide3 slide4

Login Form

Redaktor naczelny

piotr blaszczecPiotr Błaszczeć- specjalista ds. bezpieczeństwa IT, audytor systemów IT, Lead auditor ISO 27001, 20000, 22301 jednostki certyfikacyjnej CIs CERT i Quality Austria, biegły sądowy z zakresu przestępst przy użyciu sieci komputerowych, Administrator Bezpieczeństwa informacji w kilku podmiotach sektora prywatnego i publicznego, członek ISACA, ISSA, IIC, IIS, SABI.
e-mail:
www.blaszczec.pl

skimmingKrakowscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali dwóch obywateli Mołdawii podejrzanych o kradzieże danych z kart płatniczych, z których korzystali klienci bankomatu. Podczas przeszukania przy zatrzymanych ujawniono elementy służące do maskowania nakładek i ich demontowania, a w ich samochodzie, oryginalną zaślepkę do bankomatu, którą podejrzani zastąpili mikrokamerą.

Jak ustalili policjanci, obaj obcokrajowcy przyjechali kilka dni temu do stolicy Małopolski i wynajęli  pokój w jednym z hosteli. Przez pewien czas musieli krążyć po Krakowie szukając dogodnego bankomatu, na założenie urządzeń do skimmingu. Jak się okazało, znaleźli taki przy ul. Mazowieckiej. Na czytnik kart zamontowali mikrowkładkę, służącą do skanowania paska magnetycznego z numerem konta. Natomiast mikrokamera, która nagrywała wprowadzane kody PIN, umieszczona została w miejscu oryginalnej zaślepki. Tak „uzbrojony” bankomat miał dostarczać przestępcom pełnych danych z kart płatniczych, z których korzystali klienci bankomatu. Zwykle, informacje w postaci  numeru konta  sprawcy nagrywają na pasek magnetyczny czystych kart, a wypłata tak spreparowanymi kartami następuje w innym kraju niż nastąpiła kradzież danych.

Wczoraj, kiedy krakowscy policjanci  uzyskali informację, że w bankomacie przy ul. Mazowieckiej najprawdopodobniej jest zamontowane nielegalne urządzenie do pozyskiwania danych z kart płatniczych, urządzili zasadzkę. Po pewnym czasie w okolicy bankomatu pojawili się podejrzanie zachowujący się mężczyźni.

Policjanci zatrzymali obu mężczyzn, którzy rzeczywiście pojawili w tej okolicy aby zdemontować nakładkę. Podczas przeszukania przy zatrzymanych ujawniono elementy służące do maskowania nakładek i ich demontowania, a w ich  samochodzie, oryginalną zaślepkę do bankomatu, którą podejrzani zastąpili mikrokamerą. W pokoju hotelowym wynajmowanym przez obu mężczyzn policjanci zabezpieczyli laptopa najprawdopodobniej z pozyskanymi nielegalnie danymi bankowymi oraz karty płatnicze.

Policjanci ustalają jakie dane zostały pozyskane przez podejrzanych oraz czy w jakiś sposób nie zostały już wykorzystane.

Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty czynienia przygotowań do podrabiania środków płatniczych oraz nielegalnego przełamywania zabezpieczeń systemu informatycznego. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.

  • Dwaj obywatele Mołdawii zatrzymani pod zarzutem skimmingu
  • Dwaj obywatele Mołdawii zatrzymani pod zarzutem skimmingu
  • Dwaj obywatele Mołdawii zatrzymani pod zarzutem skimmingu

 

[źródło: KWP w Krakowie]

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież