Kalendarz SECURITY

Lipiec 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Partnerzy portalu

slide2 slide3 slide4

Login Form

Redaktor naczelny

piotr blaszczecPiotr Błaszczeć- specjalista ds. bezpieczeństwa IT, audytor systemów IT, Lead auditor ISO 27001, 20000, 22301 jednostki certyfikacyjnej CIs CERT i Quality Austria, biegły sądowy z zakresu przestępst przy użyciu sieci komputerowych, Administrator Bezpieczeństwa informacji w kilku podmiotach sektora prywatnego i publicznego, członek ISACA, ISSA, IIC, IIS, SABI.
e-mail:
www.blaszczec.pl

pocztapolskaEksperci z firmy ESET ponownie ostrzegają przed fałszywymi mailami rozsyłanymi przez cyberprzestępców podszywających się pod Pocztę Polską. W kolejnej fali fałszywych wiadomości, oszuści wabią swoje ofiary wiadomością o niedostarczonej przesyłce. Nieostrożne kliknięcie w link zamieszczony w mailu może skończyć się dla użytkownika przyłączeniem jego komputera do tzw. sieci zombie – czyli grupy komputerów, które bez wiedzy i zgody właścicieli wykonują polecenia cyberprzestępców.

Kliknięcie w link załączony do wiadomości pułapki przenosi na stronę, która rzekomo pozwala śledzić przesyłkę Poczty Polskiej. Przepisanie kodu widocznego na stronie uruchamia pobieranie pliku. Strona obiecuje, że będzie to dokument przewozowy. W rzeczywistości plik jest koniem trojańskim.

Zagrożenie, które może pobrać użytkownik, ESET wykrywa jako Win32/ServStart.AD. Złośliwe oprogramowanie będące koniem trojańskim potrafi przeprowadzać ataki typu DoS/DDoS, które polegają na atakowaniu serwera udostępniającego np. stronę sklepu internetowego. Atak może polegać na przeciążeniu wspomnianego serwera ogromną liczbą jednoczesnych prób łączenia się z nim przez wiele różnych urządzeń. W ten sposób strona sklepu internetowego staje się niedostępna. Koń trojański również regularnie odpytuje zdalny serwer, zarządzany przez cyberprzestępcę, o polecenia, aby następnie je wykonać.

- W przypadku wspomnianych wiadomości mailowych z pułapką już adres nadawcy nie przypomina prawdziwego adresu internetowego Poczty Polskiej. To samo dotyczy adresu strony internetowej, na którą zostajemy przekierowani po kliknięciu w odsyłacz. Natomiast w samej wiadomości znajdują się wyrazy pisane zarówno z wykorzystaniem polskich znaków diakrytycznych jak i bez nich. Warto zwracać uwagę na takie szczegóły i zawsze zachować szczególną ostrożność, gdy próbuje się nas nakłonić do pobrania i otwarcia nieznanego pliku – radzi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.

[źródło: ESET]

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież