Kalendarz SECURITY

Listopad 2019
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Partnerzy portalu

slide2 slide3 slide4

Login Form

Redaktor naczelny

piotr blaszczecPiotr Błaszczeć- specjalista ds. bezpieczeństwa IT, audytor systemów IT, Lead auditor ISO 27001, 20000, 22301 jednostki certyfikacyjnej CIs CERT i Quality Austria, biegły sądowy z zakresu przestępst przy użyciu sieci komputerowych, Administrator Bezpieczeństwa informacji w kilku podmiotach sektora prywatnego i publicznego, członek ISACA, ISSA, IIC, IIS, SABI.
e-mail:
www.blaszczec.pl

pirateDo 5 lat więzienia grozi 24-latkowi z powiatu kluczborskiego za nielegalne rozpowszechnianie kluczy licencyjnych do oprogramowania komputerowego na aukcjach internetowych. Dotąd Policja ujawniła ponad 2 000 transakcji sprzedaży przeprowadzonych przez zatrzymanego, straty sięgają 1 200 000 zł. Mężczyzna usłyszał już zarzuty.

pirate cdPolicjanci z KWP w Lublinie zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości ujawnili organizatora procederu nielegalnej sprzedaży gier na konsole. 41-latek rozpowszechniał cyfrowe wersje gier za pośrednictwem portalu aukcyjnego. Kwota strat poniesionych przez pokrzywdzoną firmę przekracza 150 tys. zł. Mężczyzna usłyszał już zarzut z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

smart tvMężczyzna ustalony i zatrzymany przez dolnośląskich policjantów odpowie przed sądem za nielegalne udostępnianie sygnału telewizyjnego platform cyfrowych. Podejrzany, który zbudował tzw. serwer sharingowy, odpłatnie udostępniał do niego dostęp innym osobom poprzez sieć internetową. Odbiorcy mieli możliwość nielegalnego odbioru przekazu największych wydarzeń na świecie, w tym spotkań piłkarskich rozgrywanych w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2016. 

bsaWedług najnowszego badania BSA Global Software Survey, 48 proc. oprogramowania w Polsce jest używana bez licencji, pomimo jego ścisłego związku z cyberzagrożeniami, w tym złośliwym oprogramowaniem. Choć wynik ten oznacza spadek o 3 punkty procentowe w porównaniu z poprzednią edycją raportu z 2013 roku, to dane wciąż są alarmujące.

piracki klawiszPolicjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości z komendy wojewódzkiej we Wrocławiu wspólnie z jeleniogórskimi funkcjonariuszami zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o nielegalne rozpowszechnianie cyfrowych wersji gier komputerowych oraz czerpanie z tego tytułu korzyści finansowych. Firma, która jest właścicielem praw autorskich poniosła w tej sprawie straty nie mniejsze niż 75 tys. zł.

pirate cdPolicjanci z wydziałów dw. z cyberprzestępczością i z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami z Działdowa tym razem uderzyli w dystrybutorów nielegalnego oprogramowania. Policyjni eksperci zlikwidowali rodzinny interes, którego członkowie na popularnym portalu aukcyjnym sprzedawali nielegalne oprogramowanie firmy Microsoft. Wartość nielegalnego oprogramowania szacuje się na blisko 3 mln złotych, a oszukanych może być kilka tysięcy osób.

pirate cd2Koalicja Antypiracka po raz kolejny uhonorowała „Złotymi Blachami” przedstawicieli jednostek Policji, które w ubiegłym roku szczególnie wyróżniły się skuteczną walką z piractwem muzycznym, telewizyjnym i komputerowym. W tegorocznej edycji, nagrodami za walkę z naruszeniami praw własności intelektualnej i cyberprzestępczością zostały uhonorowane Komendy Wojewódzkie z Katowic, Opola i Olsztyna, komenda Miejska Policji w Gliwicach oraz Komenda Powiatowa Policji w Namysłowie.

pirate cdW mijającym roku na mocy ugód i wyroków sądowych łączna wartość odszkodowań w Polsce za korzystanie z nielegalnego oprogramowania na rzecz producentów zrzeszonych w BSA* wyniesie co najmniej 4,4 mln zł. To znacznie więcej niż suma, którą firmy i osoby prywatne musiały zapłacić za  naruszenia praw autorskich  do oprogramowania w dwóch wcześniejszych latach.

piracki klawiszNielegalne oprogramowania ujawnili policjanci na terenie jednej z firm budowlanych w gm. Ryki. W trakcie przeszukania firmy mundurowi z Wydziału Kryminalnego KPP w Rykach oraz Wydziału do walki z Cyberprzestepczoscią KWP w Lublinie zabezpieczyli komputery, dyski twarde oraz inne nośniki danych. Straty wynikające z użytkowania nieposiadających licencji oprogramowań szacowane są wstępnie na kwotę około 200 tys. złotych.