Drukuj
Kategoria: Teleinformatyka

rfcCzasami zdarza się w pracy administratora, że tak naprawdę nie wiadomo dlaczego dana usługa/protokół zachowuje się w ten sposób a nie w inny lub szukamy pewnej jego dodatkowej funkcjonalności. Trzeba wtedy sięgnąć do głębszej wiedzy, jeszcze bardziej zagłębić się w pewne zagadnienia najlepiej u samego źródła, początku czyli w dokumentacji technicznej.

Poniżej zaprezentowane zostaną podstawowe dokumentacje tzw. Request For Comment (RFC), które każdy admin powinien mieć zawsze gdzieś pod ręką.
RFC to inaczej zbiór technicznych oraz organizacyjnych dokumentów mających formę memorandum związanych z Internetem oraz sieciami komputerowymi. RFC mają przypisany unikalny numer identyfikacyjny, zwykle używany przy wszelkich odniesieniach. Publikacją RFC zajmuje się organizacja Internet Engineering Task Force. Dokumenty wydane nie mają mocy oficjalnej, jednak niektóre z nich zostały później przekształcone w oficjalne standardy sieciowe, np. opis większości popularnych protokołów sieciowych został pierwotnie opisany właśnie w RFC.

Wszystkiego o RFC można się dowiedzieć na stronie http://www.rfc-editor.org/
Ja tak naprawdę wolę jednak korzystać z wyszukiwarki na stronie http://www.faqs.org/rfcs/

Natomiast poniżej mogą Państwo przeglądnąć/zapisać najczęściej używane RFC w formacie PDF: